OAK:n VASTUULLISUUSOHJELMA 2024-2028

16.5.2024

Ounasvaaran Atleetti Klubi ry:n vuosikokous pidettiin Lapin Urheiluopistolla 5.5.2024. Vuosikokouksen päätöksistä on tulossa muutakin tiedotusta, mutta tässä vaiheessa julkaistaan seuramme sivuille OAK:n tuore vastuullisuusohjelma, joka mukailee koko urheiluyhteisöä koskevaa Olympiakomitean Urheillaan ihmisiksi -vastuullisuusohjelmaa. Vuosikokous käsitteli ja hyväksyi yksimielisesti seuran hallituksen valmisteleman OAK:n vastuullisuusohjelman.

Vastuullisuusohjelman  pääkohdat ovat:

1) Hyvä hallinto: Toimintamme on läpinäkyvää, avointa ja osallistavaa.

2) Turvallinen toimintaympäristö: Urheilu tuottaa iloa ja positiivisia kokemuksia. Yksikään ei koe kiusaamista, häirintää tai muuta epäasiallista käytöstä.

3) Yhdenvertaisuus ja tasa-arvo: Kaikki ovat tervetulleita mukaan toimintaamme.

4) Ympäristö ja ilmasto: Toimimme kestävästi myös tulevia sukupolvia kohtaan.

5) Antidoping: Urheilemme reilusti ja puhtaasti.

OAK:n vastuullisuusohjelma löytyy tämän uutisen liitteenä sekä tulee olemaan vakiopaikalla näillä sivuilla osoitteessa https://www.atleettiklubi.fi/seura/vastuullisuusohjelma/

Lue koko urheiluyhteisöä koskevasta vastuullisuusohjelmasta lisää Olympiakomitean sivuilla osoitteessa https://www.olympiakomitea.fi/2020/02/24/urheillaan-ihmisiksi-urheiluyhteison-vastuullisuusohjelma-on-julkaistu/