OAK palkitsi vuoden 2017 parhaat

4.12.2017

Palkitut kuvassa: vasemmalta ylärivissä Hannes Keskitalo, Väinö Suoniemi, Hanno Keskitalo, Jaro Haapakoski, Mikko Raudasoja, Laura Timonen-Nissi, Jussi Timonen-Nissi. Alarivissä Minna Karvinen, Viivi Raudasoja ja Jenna Timonen-Nissi. Kuva: Jorma Alakulppi.

Hannes Keskitalo Atleetti Klubin vuoden paras miesurheilija

Ounasvaaran Atleetti Klubi juhlisti seuran junioreiden menestystä vuonna 2017 sekä vuoden parhaiden valintoja perinteisten seuran mestaruuskisojen yhteydessä. Santasportin Voimapajalla lauantaina käytyihin painonnostokilpailuihin osallistui yhteensä 30 seuran junioria ja aikuista.

– Näin suuri osallistujamäärä oli erittäin mieluinen yllätys, kilpailun johtaja ja seuran sihteerinä toimiva Harri Norberg myhäili tyytyväisenä kilpailun jälkeen. Junioreiden runsas osallistuminen lupaa hyvää myös helmikuussa Urheiluopistolla järjestettävien peruskoululaisten mestaruuskisojen tiimoilta. Toiveissa on saada jopa 30 seuran junioria osallistumaan kisoihin, Norberg jatkaa.

Seuran mestaruuskisojen parhaasta tuloksesta vastasi odotetusti OAK:n parhaaksi miesurheilijaksi valittu 21-vuotias Hannes Keskitalo, joka tunnusteli nostokuntoaan tempaamalla 110 kiloa ja työntämällä 160 kiloa. Suuremmat painot Keskitalo jätti tällä kertaa seuraaviin koitoksiin. Keskitalon vuoden 2017 paras meriitti on elokuussa Kuusankoskelta pokattu alle 23-vuotiaiden SM-hopea.

Parhaan tyttöjen tuloksen teki lauantaina vuoden juniorityttönä palkittu Viivi Raudasoja, 12, joka tempaisi Voimapajan kisalavalla 34 kiloa ja työnsi 43 kiloa. Raudasojan meriiteistä voidaan poimia muun muassa vuoden 2017 valtakunnallisen Juniori Cupin alle 12-vuotiaiden tyttöjen sarjan mestaruus.

Poikien parhaan tuloksen 198 kiloa (90+108) kokosi vuoden nuoreksi urheilijaksi valittu 16-vuotias Väinö Suoniemi. Suoniemen meriittilistalta löytyy vuodelta 2017 alle 17-vuotiaiden SM-kulta, alle 20-vuotiaiden SM-hopea ja alle 17-vuotiaiden PM-pronssi.

Atleetti Klubi huomioi nuoriaan myös vuoden mittaan kertyneiden joukkuemestaruuksien ja muiden mitalien tiimoilta. Seura tarjosi kilpailijoille, toimihenkilöille ja yleisölle mitalikakkukahvit juhlistamaan toukokuussa Voimapajalla järjestettyjen alle 17-vuotiaiden SM-kisojen kultamitalijoukkuetta, parhaan punttikarnevaaliseuran titteliä heinäkuussa unohtamatta helmikuussa Porissa käytyjä peruskoululaisten mestaruuskilpailuja, josta rovaniemeläisjuniorit toivat parhaan punttikaupungin valtikan Rovaniemelle.

Ounasvaaran Atleetti Klubin hallitus valitsi vuoden 2017 parhaiksi:

 • paras naisurheilija: Minna Karvinen
 • paras miesurheilija: Hannes Keskitalo
 • paras alle 20v urheilija: Väinö Suoniemi
 • paras alle 17v urheilija: Hanno Keskitalo
 • paras Masters-urheilija: Lea Pirttilä
 • vuoden tsemppiurheilija: Jenna Timonen-Nissi
 • vuoden juniorityttö: Viivi Raudasoja
 • vuoden junioripoika: Jaro Haapakoski
 • vuoden juniorivalmentaja: Mikko Raudasoja
 • vuoden toimihenkilöt: Laura ja Jussi Timonen-Nissi
 • vuoden teko: Henri Pakisjärven suomenmestaruus ja Suomen ennätykset Highland Games –kisoissa Enontekiöllä ja Hämeenlinnassa