OAK tapahtumakalenteri 2023-24

13.9.2023

Ounasvaaran Atleetti Klubin hallitus on luonnostellut vuoden 2024 loppuun asti ulottuvan tapahtumakalenterin, jota voidaan tietenkin matkan varrella täydentää ja muokata. Tällä hetkellä tiedossa on kuitenkin jo monia tapahtumia, jotka ovat Suomen Painonnostoliiton tapahtumakalenterissa. Lisäksi luvassa on seuran omia leirejä, yhteistreenejä, tapahtumia ja talkoita, joista on tässä vaiheessa hyvä tiedottaa kaikkia seuramme jäseniä. Tässä siis meille kaikille: OAK tapahtumakalenteri 2023-24, josta tehdään nostoja nettisivujemme kalenteriosioon ja seuran somekanaville.


2023

Syyskuu

La. 16.9. Seuran syyspäivät (ulkoilua ja makkaranpaistoa) Klo 12 lähtö Lappi Areenan parkkipaikalta pyöräretkelle Ounasvaaralle Väiskin laavulle. Matkaa laavulle on noin 4 km yhteen suuntaan. Kaikki seuran jäsenet tervetulleita yhteiselle syysretkelle!

La. 23.9. Ruska Cup -kilpailu Voimapajalla (ilmoittautumiset 17.9. mennessä; ei osallistumismaksua seuran jäsenille); kutsu liiton sivuilla tapahtumakalenterissa: https://painonnosto.fi/tapahtuma/kansalliset-ruska-cup-kilpailut-rovaniemi-oak/

Lokakuu

16. - 22.10. Lainion Kartanossa seurajoukkueiden leiri (seura maksaa) sekä kaikille seuran jäsenille avoin omakustanteinen syysleiri seura hintaan 35 €/hlö sisältää; majoituksen, kolme ruokaa/päivä, sauna ja harjoitustilat. Leirin pituuden voi kukin itse päättää.  

Ilmoittautumiset ja majoitusvaraukset leirille 8.10. mennessä heikki.keskitalo@santasport.fi

( 21.10. Tatun kisat Oulussa; Harri kilpailunjohtajana)

28.10. Juniori Cupin loppuhuipennus Voimapaja (OAK järjestää); https://painonnosto.fi/tapahtuma/juniori-cup-loppuhuipentuma-2023-rovaniemi/

Marraskuu

3.-4.11. Seurajoukkueen päiväleiri ja yhteistreenit urheiluopistolla

4.-5.11. Painonnoston ohjaajakoulutus 1 Santasportilla; https://painonnosto.fi/tapahtuma/painonnoston-ohjaajakoulutus-rovaniemi/

10.-11.11. Nuorten PM-kisat Urheiluopistolla (OAK järjestää)

25.11. Seurajoukkueiden SM-finaali, Urheiluopisto (OAK järjestää)

Joulukuu

1.-3. Joulumyyjäiset

9.12. 20 v. juhla + pikkujoulut Urheiluopistolla Leiripaikassa 

31.12. Uudenvuodenkisat (kutsukilpailuna) Arin sali & ulkolavat


2024

Tammikuu

27. tai 28.1. Lapin piirinmestaruuskilpailut 

Helmikuu

(3.-4.2. Peruskoululaisten mestaruuskilpailut)

9.-10.2. Seurajoukkue sekä koko seuran yhteisleiri urheiluopistolla päiväleirinä

17. tai 18.2. OAK kansalliset (riippuen onko ilmo kolme viikkoa ennen yl. SM)

Maaliskuu

(Yleisen sarjan SM-kilpailut Kalajoella 8.-10.3.)

24.3. Seuran talvipäivät (ulkoilua ja makkaranpaistoa). Kaikki seuran jäsenet tervetulleita.

Huhtikuu

7.4. Atleetti Cup -kilpailu ja Juniori Cupin kevätkilpailu (?)

19.-20.4. Seurajoukkue päiväleiri ja yhteistreenit urheiluopistolla

Toukokuu

1.5. Lainio Classic -kilpailut Kittilän Kallossa

18.-19. SM-kisat 15-17 v. (OAK järjestää)

Kesäkuu

---

Heinäkuu

(7.7. Rönnin kilpailut)

Ulkolavakisat Valdemarilla tai Sampo-aukiolla (tai Ounaspaviljonki)? (kesä-heinäkuu)
- kutsukilpailuna

(22.-26.7. Punttikarnevaalit Tampereella Varalassa (SPNL Koulutus))

Elokuu

23.-24.8. Seurajoukkueen päiväleiri ja yhteistreenit urheiluopistolla

Syyskuu

Su. 15.9. Seuran syyspäivät (ulkoilua ja makkaranpaistoa) Kaikki seuran jäsenet tervetulleita yhteiselle syysretkelle!

20.9. Ruska Cup -kilpailu 

Lokakuu

14. - 20.10. Lainion Kartanossa seurajoukkueiden leiri (seura maksaa) sekä kaikille seuran jäsenille avoin omakustanteinen syysleiri seura hintaan 35 €/hlö sisältää; majoituksen, kolme ruokaa/päivä, sauna ja harjoitustilat. Leirin pituuden voi kukin itse päättää.  

Ilmoittautumiset ja majoitusvaraukset leirille 30.09. mennessö heikki.keskitalo@santasport.fi

Marraskuu

8.-9. Seurajoukkueen päiväleiri ja yhteistreenit urheiluopistolla

Joulukuu

6.-8. Joulumyyjäiset

14.12. Seuran mestaruuskilpailut + pikkujoulut + vuoden parhaiden palkitsemiset

31.12. Uudenvuodenkisat (kutsukilpailuna) Arin sali & ulkolavat